- Beskrivelse
-
Detaljer
Universel GSM/GPRS modul med 8 indgange, designet til at give GPRS og SMS muligheder for den tilsluttede central. Kan sende SMS'er eller kalde op (via CLIP) til 4 brugere.
Antenne medfølger.
GPRS-T4 har 4 fjernstyrede udgange som f.eks. gør det muligt at til- eller frakoble alarmsystemet via SMS eller opkald og mulighed for at aktivere udgangene i en given tidsperiode.
Oplagte anvendelsesmuligheder:
Overvågning af tekniske alarmer som brønde, elevatorer og ITV eller som erstatning for ATU (A-nettet) på alarmanlægget.
Teknisk INFO:
8 indgange der kan konfigureres individuelt med egen Contact ID kode. De 8 indgange er analoge og kan bruges til at overvåge maks. og min. spænding ud over NC og NO.
T4 kan sende til KC med polling og SMS til 4 brugere.
4 udgange der kan fjernstyres med SMS og opkald (max 4 brugere). Udgangene kan være med skiftefunktion og/eller tidsstyret fra 1 sek. til 18 timer 12 minutter og 15 sek. Dansk programmerings software medfølger (GPRS-SOFT).
Kan fjernprogrammeres via GPRS eller lokalt netværk
HUSK evt. at bestille 11716 programmeringskabelSpecifikationer
Forsyningsspænding
Standby forbrug
Maks. strømforbrug
Tilladt AC volt
Minimum AC forsyning
KC med polling
SMS
Indgange/udgange
Temperaturområde
Dimensioner
12VDC
45 mA
190 mA
op til 25 V
2:00 AM
Ja
Ja
08-apr
-10...+55 °C
80 x 57 mm